Whatsapp İhbar Hattı
+90538 548 17 83
BIST-100
00.0000
Altın
00.0000
Euro
00.0000
Dolar
00.0000
ANASAYFA
Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz...
HABER ARAMA
Mustafa Kemal Atatürk, 93 yıl önce Time dergisinin kapağındaydı!

Mustafa Kemal Atatürk, 93 yıl önce Time dergisinin kapağındaydı!

25 Mart 2020, 12:58
Mustafa Kemal Atatürk, 93 yıl önce Time dergisinin kapağındaydı!

Time dergisinin 93 yıl önce yayınlanan 4.sayısının kapağında Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk yer aldı.

Amerika’da yayımlanan ünlü Time dergisi 24 Mart 1923’te kapak sayfasında Mustafa Kemal Atatürk’e yer vermişti. Dergi 4 yıl sonra 21 Şubat 1927’de kapağında yine Atatürk’e yer vermişti.

ATATÜRK’TEN ÖVGÜYLE BAHSETTİLER!

Cumhuriyet’in ilanından birkaç ay önce 24 Mart 1923’te Time dergisi kapağında Mustafa Kemal Atatürk’e yer vermişti. Dergi yayımlanan sayısında Atatürk’ten övgüyle bahsetmişti. Yazı o zamanlar popüler olan bir söze Atatürk’ün verdiği cevapla başlıyor. Nerede bir Türk kendisinin efendisidir? sorusuna daha önceleri Osmanlı’nın yozlaşmışlığı, zayıflığı ve “hasta adam” imajı yüzünden “cehennemde” diye cevap verilirken, bu aşağılayıcı sözü “Türkiye’de” haline getirdiğini yazıyordu.

GÖRÜŞLERE YER VERİLMİŞTİ

Hakkındaki makalede, tarihçi Arnold J. Toynbee'nin görüşlerinden de yararlanılmıştı. Profesör Toynbee, “Mustafa Kemal Paşa hiç şüphesiz çağdaş tarihin büyük şahsiyetlerinden biridir. hayata saçılan milli hareket ilhamıyla birlikte daha iyi bir dünya için beklemek yerine bir Türk'ün Anadolu'da kendi efendisi olabileceğinin canlı bir örneğidir” diye görüş belirtmişti.

KAPAĞI SÜSLEDİ

Atatürk'ün Time dergisine kapak yapılması ve yeni Türkiye ile ilgili görüşler, Kurtuluş Savaşı boyunca ”Türklerin mezalim yaptığı”ndan söz eden Amerikan basınında bir değişikliğin de işaretiydi. Atatürk, 21 Şubat 1927'de derginin bir kez daha kapağını süsledi.

ATATÜRK İLK SIRADAYDI

Amerikan dergisi Time, ‘Time 90. Yaşında: 90 Kapak Hikayesiyle Modern Tarih Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey” başlığı ile hazırladığı sayfada, ilk sırayı Mustafa Kemal Atatürk'ü yayınladığı baskısına ayırdı.

Dergi, 24 Mart 1923 tarihli baskıda yer alan Atatürk için “Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinden daha sonra Atatürk olarak tanınan asker Mustafa Kemal Atatürk, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu babası olarak çıktı. Atatürk'ün laik reformları ve otoriter çizgisi on yıllar boyunca Ortadoğu'da yankı uyandıracak bir efsane bıraktı' ifadesini kullandı.

“O, bugün Türkiye'yi özgürlüğüne kavuşturan biri. O, halkını, yabancı güçlerin boyunduruğundaki bu bataktan kurtardı. Onların özündeki niteliklerini fark etmelerini sağladı ve onlara bağımsızlık düşüncesi ve hareketini getirdi” paragrafını da ekledi.

 

Bu haber 45 defa okunmuştur.

Haber Yorumları
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Gönder


Bu habere Henüz yorum eklenmemiş
İletişim Mail : kadirozturkiyem81@outlook.com
İletişim Telefon : 003168 441 15 17
WhatsApp Hattı : +90 538 548 17 83

AsıI önemIi oIan ve memIeketi temeIinden yıkan, haIkını esir eden, içerdeki cephenin suskunIuğudur.
HABER ARAMA